Architecture


ARŞİVGİRİŞİMCİLİK BULUŞMALARI
House

11.15.2018

Ülkemize Güvenen Yabancı Yatırımcıya Vatandaşlık Geliyor


Son 15 yıldır dünya gerçeklerine uyanan ve bu gerçeklere hakettiği refleksleri vermeye başlayan bir Türkiye'de yaşamanın kıvancını ve onurunu duyuyoruz. Yaşadığımız bu uyanış ve ardından süregelen bu diriliş çevre coğrafyamızda ve dünyanın genelinde ses getirmeye ve karşılık bulmaya başladı. 

Milli uyanışın ve dirilişin liderliğini yapan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın hem ülkemizde yapmakta olduğu dev projeler ve köklü reformlar, hem coğrafyamızdaki olumlu ve olumsuz gelişmelere kayıtsız kalmayışı, hem de işlevini yitirmiş dünya düzenini her fırsatta vurgulaması ve daha adil yeni bir dünya düzeninin kaçınılmaz olduğunu haykırması dünya üzerindeki pek çok kardeşimizi sevindirmekte olup pek çok düşmanımızı da köşeye sıkıştırmaktadır.

Ülkemizin gösterdiği bu gelişmeler ve dillendirdiği söylemler pek çok dostumuzda ve kardeşimizde ülkemize ilgi uyandırmış, özellikle gönül coğrafyamızdaki yatırımcıların yatırımlarını ülkemizde değerlendirmelerine vesile olmuştur, olmaktadır. Tüm bu gelişmeler karşısında aksiyon almak zorunda kalan şer odakları ve Türkiye düşmanları ise malesef ülkemize karşı her kulvardan saldırma gafletine düşmektedirler. Gezi olayları, 17-25 Aralık Hukuki Darbe Süreci, 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi, hain terör örgütlerinin güvenliğimizi ve huzurumuzu içeride ve dışarıda hedef alması, yükselen ekonomimize yapılan ekonomik saldırılar ve hileler tüm bu hainliklerin ve düştükleri gafletin somut birer göstergesidir.

Ülke olarak bugün geldiğimiz nokta itibariyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dillendirdiği "Milli Seferberlik" çağrısının önemini kavrayıp bu çağrıya vatan sevdalıları olarak her kulvarda sahip çıkmak durumundayız. Girişimci İşadamları Vakfı adına Mütevelli Heyetimiz, İcra Kurulumuz ve tüm GİV Üyeleri olarak bu milli çağrının arkasındayız ve her kulvarda arkasında olmaya devam edeceğiz.

Vakıf Başkanımız Mehmet Koç bu anlayışla; ülkemize inanarak ve ekonomimize güvenerek yapılan her yabancı yatırımın çeşitli modeller ile ülkemizde kalıcı hale getirilmesi ve millileştirilmesi gerektiğini 2012 yılından bu yana vurgulamaktaydı. Başkanımız Mehmet Koç; yabancı yatırımların artması ve ülkemizde kalıcı hale gelmesi için yaptığı bu vurgularda öneri bir model olarak yabancı yatırımcılara çeşitli kriterleri sağlaması halinde vatandaşlık verilmesini her toplantıda ve her ikili görüşmede dile getirmiştir.

Girişimci İşadamları Vakfı olarak bugün yayınlanan 12.01.2017 tarihli Resmi Gazete'de bu önerimizin ülke irademiz tarafından olumlu değerlendirildiğini görmekten mutlu ve umutlu olduğumuzu ifade etmek istiyoruz. 

Resmi Gazete'de yayınlanan "Yabancı Yatırımcılara Vatandaşlık Verilmesi" kararının detayları ve kriterleri;

- En az 2 Milyon Dolar tutarında sabit sermaye  yatırımı gerçekleştirdiği Ekonomi Bakanlığınca tespit edilen,

- En az 1 Milyon Dolar tutarında taşınmazı, tapu kayıtlarına 3 yıl satılmaması şerhi koyulmak şartı ile satın aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen,

- En az 100 kişilik istihdam oluşturduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onaylanan,

- En az 3 Milyon Dolar tutarında mevduatı 3 yıl tutma şartı ile Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca belirlenen,

- En az 3 Milyon Dolar tutarında devlet borçlanma araçlarını 3 yıl tutmak şartı ile satın aldığı Hazine Müsteşarlığınca belirlenen

yabancı yatırımcılar Bakanlar Kurulu kararı ile Türk vatandaşlığını kazanabilecek. Parasal değerlerin belirlenmesinde, tespit tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının efektif satış kuru esas alınacak.

Ülkemizin istikrarına inanıp yatırım yapan yabancılara vatandaşlık verilmesi; ülkemize gelen yatırımların niteliğini ve niceliğini arttıracaktır. Bu yatırımların ülke ekonomimizde kalıcı hale gelmesi için Devlet İrademiz kadar işadamlarımıza ve girişimcilere de büyük vazifeler düşmektedir. Milli ve yerli projeler üreterek, dirilişimizi her alanda şahlandıracak milli iş modelleri üreterek ülke ekonomimizi diriltmek en büyük görevimizdir.