Architecture


ARŞİVGİRİŞİMCİLİK BULUŞMALARI
House

02.09.2017

Giv Ödülleri Sahiplerini Buldu


Girişimci İşadamları Vakfı (GİV) olarak ülkemizdeki başarılı girişimleri ödüllendirmek, girişimciliği destekleyen kurum ve kişileri öne çıkarmak ve fikirlerin girişimlere dönüştürülmesine destek ve cesaret vermek amacıyla geleneksel olarak her yıl düzenlediğimiz 5. Girişimcilik Ödülleri bu yıl "Bulanları Arıyoruz" temasıyla 16 Şubat'ta sahiplerini buldu.

Bu yıl 5.si düzenlenen ve 5 Eylül-15 Aralık tarihlerinde 10 farklı kategoride proje / şirket  başvuruları kabul edilen GİV 5. Girişimcilik Ödülleri'nin final programı olan Ödül Töreni, Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un teşrifleri ile 16 Şubat 2017 Perşembe günü merkezimiz Eyüp Bahariye Mevlevihanesi'nde gerçekleşti.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan ödül töreninde Girişimci İşadamları Vakfı Başkanı Mehmet KOÇ ödül töreninin açılış konuşmasını yaptı. Mehmet KOÇ yaptığı konuşmada girişimciliğin ülke ekonomimiz ve bağımsızlığımız için ne kadar önemli ekonomik bir kültür olduğuna vurgu yaptı GİV olarak girişimciliği yaymak ve farkındalığı güçlendirmek amacıyla yaptığımız faliyetleri ve 2017 hedeflerini anlattı.

Ödül töreninin açılış konuşmasını takiben törene teşrif eden Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş sahnedeki yerini alarak konuşmalarını gerçekleştirdi. Sayın Kurtulmuş konuşmasında, dünyanın çok önemli değişimlerden geçtiği bir süreçte olunduğunu ifade ederek, gelecek süreçte bu dalgalanmaların devam edeceğini söyledi. Dünyanın siyaseten ve ekonomik anlamda soğuk savaştan sonra yeniden bir yapılanma sürecini yaşadığını vurgulayan Kurtulmuş, son 25 yılda, asırlar içinde vuku bulacak olayların geliştiğini dile getirdi.

65. Hükümet olarak Türkiye'de girişimciliğin değerini, kıymetini bilen bir hükümet olduklarını vurgulayan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Girişimci arkadaşlarımıza elimizdeki imkanları maksimum seviyede kullandırabilmek için her türlü çalışmayı yapıyor, her türlü projeyi ortaya koymaya gayret ediyoruz. Bu çerçevede genç iş adamlarımızın özellikle KOBİ'lerimizin desteklenmesiyle ilgili ortaya konulan katkı ve destekleri biliyorsunuz. Yine aynı şekilde Türkiye'de Cazibe Merkezleri Projemizle, Türkiye'nin birçok iline girişimci arkadaşlarımızın yönelmesini sağlamamız mümkün olacak. En kısa süre içinde buradaki potansiyelin maksimum seviyeye çıkarılması mümkün olacak ve ülke daha güçlü bir ekonomi ile yoluna devam edecek."

Kurtulmuş, rayting ve ekonomi derecelendirme kuruluşlarının ortaya koyduğu bazı siyasal perspektifle hareket eden derecelendirmelerin, dolar ve döviz üzerinde ortaya konulan spekülasyonların, Türkiye ekonomisine çelme takmak, hızlı yürüyüşü durdurmak için yapılan operasyonlar olduğunu dile getirdi.

Yeni sistemin Türkiye’ye kazanımlarının ne olacağına ilişkin sunum yapan Kurtulmuş, bazı kesimlerin, Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisinin kesilmesini istediğini ifade ederek şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanı bir kampanya yürütecekse, bunu bir ya da daha fazla parti üzerinden yürütecek. Dolayısıyla cumhurbaşkanının partili olması kadar doğal bir şey olamaz. Kaldı ki sanki Türkiye, muhalefet bunu bilmemiş, duymamış gibi davranıyor, ilk sefer partili bir cumhurbaşkanı ile karşılaşacak. Celal Bayar, İsmet İnönü, Süleyman Demirel, Turgut Özal partili değil miydi? Tüm bunların hepsi partili cumhurbaşkanıydı. Türkiye partili cumhurbaşkanlığını geçmişte yaşadı. Şimdi fiili durum anayasal halde tescil edilecek. Kampanya yürüteceği için kampanya sürecinde cumhurbaşkanı adayları, sadece bugün için düşünmeyin, partisiyle ilişkisi kesilmeden seçime gidebilecek.” 

Başbakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Numan Kurtulmuş‘un konuşmasını takiben geleneksel 5. GİV Girişimcilik Ödülleri'nde ödüle layık görülen projeler ve girişimler açıklandı.